Kolejny armagedon na polskiej giełdzie odbędzie się na bankach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
09 mar 2015, 07:20

Kolejny armagedon na polskiej giełdzie odbędzie się na bankach

Kolejny armagedon na polskiej giełdzie odbędzie się na bankach"Każda hossa ma swoich liderów" to znane powiedzenie giełdowe, które jest efektem doświadczeń inwestorów. Mało kto jednak pamięta, że podobnie jest z bessą. W trakcie złej koniunktury na giełdzie zawsze jest jakiś sektor, który najmocniej traci na wartości. Przykładowo w czasie spadków z 2008 roku był to sektor budowlany. Podczas wyprzedaży z 2011 roku sektor małych spółek. Wszystko wskazuje na to, że liderem spadków w trakcie kolejnego osłabienia koniunktury na giełdzie w Polsce może być sektor bankowy.

Jak rozpoznać liderów przyszłej przeceny na giełdzie?

Przyszłych liderów przeceny na giełdzie najłatwiej zlokalizować w trakcie ożywienia na rynku.

Wykres 1: Indeks WIG-ukraina (góra), indeks WIG (dół), lata 2011 – 2015.
Wykres 1: Indeks WIG-ukraina (góra), indeks WIG (dół), lata 2011 – 2015.

Weźmy, jako przykład, lidera ostatniej przeceny, czyli indeks #WIGukraina, który w 2014 roku stracił na wartości ponad 53%, w czasie gdy #WIG uległ przecenie o 4,5% (Wykres 1). Trudno tutaj jednak mówić o jakimkolwiek zaskoczeniu. Kto dokładnie śledził wyceny indeksów na giełdzie doskonale wiedział, że pomiędzy 2011 – 2013 rokiem indeks spółek ukraińskich stracił na wartości około 46%, podczas gdy cały polski rynek giełdowy wzrósł o 55%.

Podobna sytuacja miała miejsce w pierwszej połowie 2007 roku z sektorem budowlanym, który się konsolidował zamiast rosnąć. Ten sam scenariusz miał miejsce w przypadku giełdy w Grecji, która swój szczyt wzrostów wyznaczyła już w 2009 roku, podczas gdy odreagowanie na światowych rynkach giełdowych trwało jeszcze przez cały 2010 rok.

WIG-banki najsłabszym obecnie indeksem na GPW

W tym momencie sektor bankowy jest najsłabszym indeksem wśród wszystkich notowanych na GPW. To może być, jak wielu inwestorów sądzi, świetna okazja inwestycyjna albo wprost przeciwnie.

Wykres 2: Indeks WIG-banki (góra), indeks WIG (dół), lata 2014 – 2015.
Wykres 2: Indeks WIG-banki (góra), indeks WIG (dół), lata 2014 – 2015.

#WIGbanki od maksimów z września 2014 roku stracił na wartości 12,5%, podczas gdy #WIG, w którym sektor bankowy ma duży udział, został przeceniony w analogicznym okresie o 3,6%. Ożywienie rynkowe od minimów ze stycznia 2015 również wypada na korzyść #WIG +7,5%, a #WIGbanki +4,5% (Wykres 2).

Czarne chmury nad sektorem bankowym

Jeżeli nic się nie zmieni i słabość banków będzie się dalej utrzymywać, to w trakcie kolejnego pogorszenia nastrojów na giełdzie sektor bankowy może być liderem przeceny. Można w tym momencie wymienić całą listę czynników fundamentalnych, które w przyszłości będą szkodzić wynikom banków. Demografia, która zapowiada spadek popytu na kredyty hipoteczne, silny Frank Szwajcarski, wciąż wysokie ceny nieruchomości i kolejne rekomendacje KNF, ograniczające możliwość zadłużania się. W tym momencie najważniejsze źródło wyników finansowych banków, czyli kredyty hipoteczne powoli zaczyna wysychać. Dziurę mogą załatać jedynie kredyty dla firm lub opłaty od prowadzenia rachunków bankowych. Obecnie sektor bankowy notuje rekordowe zyski w swojej całej historii. Mimo to ceny akcji nie chcą rosnąć, a nawet spadają. To oznacza, że inwestorzy są pesymistami co do dalszej poprawy wyników. Przy obecnych wycenach wskaźnikowych banków może to zapowiadać brutalne dostosowania wycen w okresie kolejnego pogorszenia nastrojów na giełdzie.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja OTWARTA: Tylko do wtorku, 11 czerwca 2024 r. do godziny 23:59 trwa nabór do Strefy Inwestorów. Po tym terminie dołączenie do społeczności inwestorów giełdowych nie będzie możliwe (aż do kolejnego naboru). Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu i atrakcyjnych bonusów, to jest to oferta dla Ciebie:
Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost